Samotny w mej małej celi,

samotny jak ona sama,

samotny idę do świata,

samotny stamtąd powrócę.

sobota, 3 listopada 2012

73.Nie warto przekonywać przekonanych

Wpadł z krótkimi odwiedzinami starożytny kolega, jeszcze ze szkolnych czasów. Widujemy się co kilka miesięcy. Drogi życiowe jakoś nas oddaliły. On - obabiony i rozmnożony heteryk, ja - samotny homo. On - własna firma i marka znana w swojej branży w całej Polsce, ja - anonimowy pracownik najemny. No i jeszcze mu się ostatnimi czasy odezwał lekki syndrom rabinacki.

Dziś kiedy jak zwykle o czymś sobie dyskutowaliśmy, nagle w trakcie rozmowy opadło mnie zniechęcenie do kontynuowania dyskusji. Siedziałem tylko i przysłuchiwałem się jego perorom. Poczułem że nie widzę sensu do przekonywania, względnie tłumaczenia komuś czegoś, kiedy jest on przekonany o swojej racji.

Rano miałem na podobnym tle spięcie z rodzicami - postanowili się (jak zwykle) dowartościować wydziwiając na sąsiadkę, że przez 60 lat życia w Polsce nie nauczyła się poprawnie po polsku mówić. Moje tłumaczenia, że to wcale nie musi być oznaką jej niskich zdolności, lecz czynników obiektywnych, puszczali mimo uszu. To że żyję z nauczania i mam na ten temat fachową wiedzę nie ma dla nich żadnego znaczenia - oni przecież wiedzą lepiej.

Fakt, że oni sami przez 40 lat nie potrafili nauczyć się jak sąsiadka ma na nazwisko i wciąż wymawiają je błędnie oczywiście zupełnie nie rzutuje.

Męczą mnie tacy ludzie.


10 komentarzy:

 1. bardzo ciekawe są dla mnie Twoje spostrzeżenia odnośnie tak prozaicznej czynności jak poprawna wymowa i poglądu na to Twoich rodziców.
  Mam podobny problem jak Ty, większość rodziny bez ekonomicznego wykształcenia wie więcej o gospodarce, Balcerowiczu i jego poglądach niż ja absolwent trzeciej uczelni ekonomicznej w Polsce ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bo Polak, a już szczególnie na łonie rodziny, jest znawcą wszystkiego. I żaden inteligencik mu nie podskoczy, gdyż jego wiedza nie z książek i innych pierdów płynie, lecz ze zdrowego pomyślunku, bo swój rozum ma! I nikt mu nie powie, że białe jest białe, a czarne jest czarne.

  OdpowiedzUsuń
 3. musiałbyś widzieć mojego tzw. ojca, kiedy jeszcze mieliśmy kontakt... przyjechałem do ich domu w jakiejś przerwie uczelnianej... i poprosiłem by podał mi tego pufa. a on: polonista i nie wie, że pufa to kobieta! zaczął się śmiać [zupełnie jak w reklamie tchibo]. wziąłem więc słownik języka polskiego i podałem mu na haśle puf, gdzie było napisane wyłącznie rodzaj męski. mina mu zrzedła i cały weekend się nie odzywał do mnie. kocham takich ludzi! [tu ocieram kąciki ust z wypływającego jadziku ironii]

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że miałeś pod ręką słownik i uznał jego autorytet.:-)

  Skoro przy tatusiach jesteśmy, to mój kiedyś błysnął głębią dzieląc się z nami mądrością życiową:
  "Kto w domu książki trzyma?! Po książki to się chodzi do biblioteki."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no cóż... jaka życiowa dewiza! :P a Ty się głowisz potem, gdzie je upchnąć :D

   Usuń
 5. Mądrkowanie w tematach sobie obcych przy bardziej kompetentnych.. ludzka ślepota wyższości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaka rozpowszechniona... :-(
   To w gruncie rzecz nic innego jak stary niby świat grzech pychy.

   Usuń
  2. dokładnie, niczym nie wyeliminowany, jak trwamy my, tak i to 'dziadostwo' trwać będzie.

   Usuń
 6. Raczej: po nas już dawno pamięć zaniknie, a te postawy będą spotykane nadal powszechnie.

  OdpowiedzUsuń